Cum sa jucam mai mult?

• dexi100
      dexi100
      Bronz
      Înscris la: 06.06.2010 Mesaje: 360
      Am scris acest articol pentru că o mare parte a jucatorilor de poker sunt "robii" unei greseli care are în mod clar un impact negativ asupra rezultatelor acestora.

"Cum sa fim propriii noștri șefi într-o activitate creativa, care are drept scop orientarea spre performanță?"

TIME MANAGEMENT

Sa luam ca si exepmlu un pictor, care in fiecare zi isi desfasoara activitatea dupa un program orar bine prestabilit.El, de exemplu, muncea in fiecare zi de la ora 08:00 pana la 15:00, apoi de la 15:00 la 18:00 facea yoga, si de la 18:00 la 21:00 muncea din nou.Trebuia sa se grabeasca pentru ca voia sa realizeze un material pentru expozitie.Acum, poate unii dintre voi va intrebati:"ce legatura are asta cu pokerul?".

Problema provine din natura muncii.Pictura poate fi inclusa in lista activitatilor creativiste, unde pe langa talent aveti nevoie de inspiratie si motivatie.Inspiratia si motivatia sunt energii ce se regasesc in sinea fiecarui om, care nu pot fi scoase la suprafata prin simplul mod de a le comanda asta.Sa-ti chemi inspiratia e ca si cum ti-ai chema pisica; daca are chef vine daca nu are chef atunci nu vine.

Planul:

Maine dimineata de la opt pana dupa-masa la 15:00 sunt creativ.

Suna cam aiurea, nu?Si ce legatura are asta cu pokerul? Probabil multi dintre voi v-ati gandit la faptul ca prin ce schimbari majore a trecut pokerul (atat cel online cat si cel live), in ultima vreme.Nu cred ca deviez foarte mult de la realitate daca spun ca turneele sunt din ce in ce mai grele, si probabil cunoasteti jucatori care, datorita acestui fapt, au ajuns la faliment.

Cei care, in ziua de azi pot sa-si genereze un trai decent din poker, nu ofera , in general, doar o performanta mediocra.E nevoie de ceva in plus.Un jucator nu poate fi definit doar de potentialul sau, ci mai presus de toate, in ce masura isi poate utiliza acest potential.Pentru utilizarea potentialului la nivel cat mai inalt e nevoie de concentrare, echilibru mental, motivatie si creativitate.

Cati dintre voi faceti "session review"?Si cat de mult?

Daca am face o analiza, am avea rezultate uimitoare (din punct de vedere negativ), si cred ca adevarata intrebare este urmatoarea: care este motivul pentru care acest lucru este un potential "leak" la majoritatea jucatorilor?

Raspunsul cred ca e simplu: interpretam gresit pokerul.Pokerul poate fi numit o activitate creativa, ca pictura sau sahul, si nicidecum o munca robotica, cum ar fi aranjarea documentelor sau sapatul santurilor.Si acum nimeni sa nu faca greseala de a crede ca "grinderii mari" nu isi analizeaza jocul, si ca nu au solutii creative si complexe in timpul jocului.

"Ceva ma motiveaza sa-mi ating un scop anume"

Nu poti fi pur si simplu motivat, pentru a fi motivat ai nevoie de un motiv anume, care declanseaza motivatia.

Motivatia poate fi de toate felurile, globala (sunt motivat sa-mi fac ordine in viata, sunt motivat pentru ca vreau sa trec mai departe, etc.)

dar de asemenea poate fi foarte concreta ( sunt motivat sa castig bani la poker pentru ca vreau sa-mi achizitionez un telefon mobil nou)

"Care e motivul tau?"

Imaginati-va acest lucru ca fiind un sistem complex de angrenaje, la care, daca o piesa nu functioneaza corect, tot sistemul se destrama.Creierul, in acest sens nu este usor de pacalit, deci nu avem nici o idee de ce lucram, vom observa ca incet, incet ne va trece cheful de a lucra.Desigur asta se intampla cand privim pokerul ca pe un job (munca), si nu ca pe o activitate creativa.Acest lucru se intampla cand jucam poker doar pentru a castiga bani.

Toata incurcatura asta poate fi evitata, daca privim lucrurile dintr-un unghi diferit.

"Scopul meu e de a fi mai bun decat adversarii"

In cazul in care obiectivul vostru este acela de a va depasii adversarii, trebuie sa analizam problema complet diferit.Practic, in acest caz, rezultatele depind aproape in totalitate de noi.In cazul in care completam ideea de mai sus cu cateva cunostinte despre variatie si despre nucleul jocului si faptul ca suntem capabili sa ne depasim adversarii poate fi considerat ca si un premiu ( voi merge mai departe, EV nu va fi de multe ori decisiv).Asa vei observa ca pokerul e un joc nestresant.Pentru cei ce joaca la cele mai mari mize cred ca banii sunt mai putin semnificativi decat de a-si depasi adversarii.

Rezumand cele scrise mai sus, eu cred ca cheia echilibrului mental este sa fim constienti de ceea ce facem si de ce facem lucrul respectiv.Daca faci ceva din obligatie, atunci fii constient ca nu te poti astepta sa fii mereu creativ si fericit.Pentru tine pokerul e o munca grea, dar nu e nici o problema cu asta.

Daca doriti sa fiti fericiti si sa jucati poker la un nivel inalt (adica sa jucati cat mai bine), e nevoie sa apreciati jocul de poker.Pokerul este un joc in care scopul (ca si la majoritatea jucatorilor), este acela de a fi mai bun decat ceilalti.Ca urmare veti juca poker intotdeauna doar cand aveti chef, pentru ca pana la urma pokerul e doar un joc.Va veti analiza jocul mai mult pentru ca veti dori sa fiti din ce in ce mai buni.

Nu banii sunt prioritari.Victoria va va motiva, iar motivatia va va aduce mai multe victorii, pana va va face, pe zi ce trece, tot mai motivati.Dupa un timp nu veti juca mai putin decat majoritatea jucatorilor profesionisti, dar pokerul va va oferi bucurie constanta.Banuiesc ca ati vazut jucatori de World of Warcraft care pot sa petreaca 160 de ore lunar jucandu-se.Atunci, ce mai vreti?

In concluzie formula magica e urmatoarea:

- joc poker doar cand am chef;
      - rulez mai bine pentru ca m-am asezat sa joc, nu sa muncesc;
      - voi avea rezultate mai bune, pentru ca rulez mai bine;
      - datorita faptului ca am victorii mai multe, voi avea mai des chef sa joc.

Cam asta a fost.
      Astept comentarii! GL!
  • 21 răspunsuri
    • roxana88
      roxana88
      Argint
      Înscris la: 10.06.2008 Mesaje: 523
      + 1....bine punctat.
    • stanga85
      stanga85
      Bronz
      Înscris la: 02.02.2012 Mesaje: 122
      Fara comentarii :f_thumbsup:
    • dexi100
      dexi100
      Bronz
      In urma acestui articol ma asteptam la mai multe comentarii, intrebari, pt ca ma asteptam sa fie mai multi oameni interesati de acest subiect, care, consider ca e destul de important in viata unui jucator de poker.
    • superstarw0lf
      superstarw0lf
      Bronz
      Înscris la: 07.02.2011 Mesaje: 192
      Este ceva valoros si ajutator pentru toti,chiar daca nu zic multi nimic

Mi'ar placea sa nu fi dezamagit de comentarii si sa mai vad si alte articole asemanatoare din partea ta
    • dexi100
      dexi100
      Bronz
      Publicat iniţial de superstarw0lf
      Este ceva valoros si ajutator pentru toti,chiar daca nu zic multi nimic

Mi'ar placea sa nu fi dezamagit de comentarii si sa mai vad si alte articole asemanatoare din partea ta
      Nu sunt dezamagit, doar ca ma asteptam la intrebari, etc.
    • cheloogl
      cheloogl
      Bronz
      Înscris la: 07.12.2010 Mesaje: 2,104
      Pai din ce am inteles eu acolo tu vezi poker-ul ca pe un joc, ca un hobby ,o distractie ...sunt multi care iau in serios , il vad ca pe un job , care traiesc din asta, o sursa importanta de venit pentru unii chiar singura deci nu cred ca ceea ce ai zis tu acolo se potriveste cu ceea ce isi doresc majoritatea de aici...

Si punctual o sa incerc sa iti raspund la formula ta magica:D

- joc poker doar cand am chef;

Ai nu ai chef trebuie sa iti respecti planul pentru luna respectiva...poti avea multe zile in care sa nu ai chef si asta din varii motive...

- rulez mai bine pentru ca m-am asezat sa joc, nu sa muncesc;

Pai daca e un job trebuie sa crezi ca muncesti si chiar din greu

- voi avea rezultate mai bune, pentru ca rulez mai bine;
      Rulez bine pt ca am studiat si am incredere in mine ca rezultatele sunt pe masura valorii mele

- datorita faptului ca am victorii mai multe, voi avea mai des chef sa joc.

Daca am avea victorii multe nu am mai sta asa mult pe forum:D

P.S: Iti citisem postul mai demult dar acum e fii-mea langa mine si tre sa ii zic ceva de nani nani:D
    • isssean
      isssean
      Bronz
      Înscris la: 09.12.2010 Mesaje: 2,347
      Acum am vazut articolul asta, eu inteleg perfect ce spui tu acolo, cam la fel vad si eu pokerul, doar ca involuntar, cum am mai spus de vreo 2 ori pana acum, am facut un job din asta, si trebuie lunar sa regtrag suma x de bani. Cand incep sa rulez mai prost, in mod normal nu m-as uita la caserie, sau la EV, etc... dar tre sa stiu cam cat mai am de facut ca sa pot da retragere, asta e luna aia oare in care pot sa dau un shot si mai sus? Etc... cu cat voi urca in limite si nu va mai fi problema cu retragerea pe care o voi acoperi tot mai usor, cred ca voi fi mai relaxat, mai concentrat, mai creativ, ca sa spun asa, si implicit jocul meu va fi din ce in ce mai bun. Oricum, fain articolul, bafta!
    • dexi100
      dexi100
      Bronz
      Cheloogl: nu ai inteles ideea de baza a articolului.
      Nimeni nu a zis sa nu iei jocul de poker in serios.Doar voiam sa pun accentul pe faptul ca, daca, ai puterea de a te apropia de poker ca de un joc oarecare, si nu ca de un job, iti va fi cu mult mai usor sa treci de downswinguri, nu vei avea mereu in subconstient teama ca nu vei avea bani sa-ti platesti facturile.Problema e ca majoritatea jucatorilor (mai ales cei incepatori) se rezuma doar la bani.Uita de considerentele ca pokerul, pana la urma e un joc, si joaca mereu cu teama de a nu-si pierde rollul.

"Pai daca e un job trebuie sa crezi ca muncesti si chiar din greu"

Intradevar, trebuie sa muncesti din greu, dar daca o faci din obligatie nu vei avea aceleasi performante ca si cum ai juca din placere.

"Ai nu ai chef trebuie sa iti respecti planul pentru luna respectiva...poti avea multe zile in care sa nu ai chef si asta din varii motive..."

Aici iar nu ai inteles mesajul; prin fraza ca: "joc poker doar cand am chef" vreau sa zic daca ai echilibrul mental si puterea de a considera pokerul doar un joc, unde scopul tau principal e sa fii mai bun decat adversarii, vei avea mereu chef sa joci.

Ideea e urmatoarea: "MAJORITATEA JUCATORILOR INTERPRETEAZA GRESIT POKERUL"
    • cheloogl
      cheloogl
      Bronz
      Înscris la: 07.12.2010 Mesaje: 2,104
      Nici tu nu m-ai inteles prea bine, eu inca nu traiesc din poker ...eu ca incepator nu ma temeam ca imi pierd roll-ul...pt ca la inceput il vedeam ca pe un joc, o distractie ,nu ma gandeam ca o sa ma imbogatesc din asta...bine, nici acum nu cred:D
    • Si3gg
      Si3gg
      Bronz
      Înscris la: 14.04.2011 Mesaje: 188
      OK.. Cam cum interpretez eu cele 4 puncte:

-joc poker doar cand am chef -> pofta de joc (positive feelings about the game)/echilibru mental/stare de calm/minte clara => A game.

- rulez mai bine pentru ca m-am asezat sa joc, nu sa muncesc -> not being results oriented, just focusing on my game => running like God(nu e batut in cuie, asta e clar).

- voi avea rezultate mai bune, pentru ca rulez mai bine -> hmmm.... duh :f_p: (deci, pana la urma, tot la rezultate ajungem.. incerkm doar sa ne pacalim creierul.. o da, all is fair in love and poker ;) )

- datorita faptului ca am victorii mai multe, voi avea mai des chef sa joc -> cand primesti feedback pozitiv, normal k vrei sa mai joci.. te incurajeaza si rngul knd esti p upswing n shit.

In concluzie, 'do what you love and love what you do' si 'hard work pays off so I take no days off'.

PS : Scuze pt scrierea unui lucru/stari in mai multe feluri. Stiu ca ajuta uneori chestia asta.
    • dexi100
      dexi100
      Bronz
      Publicat iniţial de Si3gg
      OK.. Cam cum interpretez eu cele 4 puncte:

-joc poker doar cand am chef -> pofta de joc (positive feelings about the game)/echilibru mental/stare de calm/minte clara => A game.

- rulez mai bine pentru ca m-am asezat sa joc, nu sa muncesc -> not being results oriented, just focusing on my game => running like God(nu e batut in cuie, asta e clar).

- voi avea rezultate mai bune, pentru ca rulez mai bine -> hmmm.... duh :f_p: (deci, pana la urma, tot la rezultate ajungem.. incerkm doar sa ne pacalim creierul.. o da, all is fair in love and poker ;) )

- datorita faptului ca am victorii mai multe, voi avea mai des chef sa joc -> cand primesti feedback pozitiv, normal k vrei sa mai joci.. te incurajeaza si rngul knd esti p upswing n shit.

In concluzie, 'do what you love and love what you do' si 'hard work pays off so I take no days off'.

PS : Scuze pt scrierea unui lucru/stari in mai multe feluri. Stiu ca ajuta uneori chestia asta.
      Mda.....pana la urma tot la rezultate ajungem.Ideea e sa reusim sa fim propriii noștri șefi într-o activitate creativa, care are drept scop orientarea spre performanță, mai pe scurt, sa putem sa ne controlom creierul.

Ai inteles perfect ce idei am incercat sa transpun in acel text.
      Desi par lucruri banale, din proprie experienta stiu ca e destul de greu sa aborzi pokerul din punctul asta de vedere.
      Consider ca banii nu ar trebui sa fie motivatia noastra pentru a juca poker, sa fim mai buni ca ceilalti.
      :)
    • dexi100
      dexi100
      Bronz
      Publicat iniţial de cheloogl
      Nici tu nu m-ai inteles prea bine, eu inca nu traiesc din poker ...eu ca incepator nu ma temeam ca imi pierd roll-ul...pt ca la inceput il vedeam ca pe un joc, o distractie ,nu ma gandeam ca o sa ma imbogatesc din asta...bine, nici acum nu cred:D
      Nici nu trebuie sa crezi ca te vei imbogati din poker; trebuie sa crezi ca poti fi mai bun ca ceilalti, asta e prioritar.
      Banii nu trebuie sa fie motivul principal pentru care joci, ei sunt doar un scop.
    • andreipreda
      andreipreda
      Bronz
      Înscris la: 27.11.2012 Mesaje: 5
      Frumos articol! Adevaru` este ca daca jucam pentru bani, sau orice altceva, daca o facem pentru bani, rezultatele ne vor nemultumi! Parerea mea..
    • Si3gg
      Si3gg
      Bronz
      Înscris la: 14.04.2011 Mesaje: 188
      Imi place ideea de a incerca a fi mai bun decat ceilalti. Cu cat cultivam motivatia si sentimentul asta cu atat mai mult o sa apara si confirmarea.. The Secret type sh*t.

Tin minte k ThaGiggy vorbea intr-un video de-al lui despre asta - convingerea ca tu esti cel mai bun si ceilalti de la masa basically suck :s_biggrin:
    • dexi100
      dexi100
      Bronz
      Publicat iniţial de Si3gg
      Imi place ideea de a incerca a fi mai bun decat ceilalti. Cu cat cultivam motivatia si sentimentul asta cu atat mai mult o sa apara si confirmarea.. The Secret type sh*t.

Tin minte k ThaGiggy vorbea intr-un video de-al lui despre asta - convingerea ca tu esti cel mai bun si ceilalti de la masa basically suck :s_biggrin:
      :) Cu asta nu am zis ca noi suntem cei mai buni de pe planeta si ca ne subestimam adversarii, dar principal e sa incercam sa jucam mereu A game.

In legatura cu The secret, nu stiu ce sa zic, pe mine m-a convins documentarul.
      Mi-a placut mult si chir cred in ceea ce spun ei acolo.
    • BibiAhigh
      BibiAhigh
      Argint
      Înscris la: 06.06.2011 Mesaje: 165
      Dexi ai un 10 cu felicitari de la mine pt articolul asta!!!! Eu joc husng daca crezi ca doresti sa scimbam niste opinii sau pur si simplu sa vb despre poker da un semn.
    • dexi100
      dexi100
      Bronz
      Publicat iniţial de bibixxl
      Dexi ai un 10 cu felicitari de la mine pt articolul asta!!!! Eu joc husng daca crezi ca doresti sa scimbam niste opinii sau pur si simplu sa vb despre poker da un semn.
      ms:)
      putem discuta, doar ca eu habar nu am de HUSNG, nu am jucat niciodata
      eventual da-mi un skype in PM
    • kasse1982
      kasse1982
      Bronz
      Înscris la: 08.10.2009 Mesaje: 1,416
      Interesant articolul!!! Felicitari !!!! Pe cand un nou articol?
    • Mdft88
      Mdft88
      Bronz
      Înscris la: 13.05.2011 Mesaje: 190
      Asa este in viata daca faci ce faci cu placere ai parte si de rezultate. Daca faci doar ca trebuie facut rezultatele apar mult mai greu, sau chiar deloc.
    • 1
    • 2